صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

همزمان با فرارسیدن ماه محرم ویژه برنامه های شبکه ی رادیویی قرآن اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی، شبکه ی رادیویی قرآن همزمان با فرارسیدن ماه محرم ویژه برنامه های متنوعی را در قالب های مختلف به روی آنتن خواهد برد.
"قرآن کربلا" ویژه برنامه ای است که از روز 31 شهریور تا 11 مهرماه ساعت 9:15 تا 10 با موضوع واقعه عاشورا و کربلا و ارائه راهکار برای زندگی امروز به سمع شنوندگان می رسد. در هر برنامه با بیان یک موضوع در رابطه با عاشورا به آیات متناسب با آن نیز اشاره خواهد شد.
این برنامه به همت گروه علوم قرآنی، به تهیه کنندگی سمیه خراج، گویندگی یاسر دعاگو و کارشناسی حجت الاسلام والمسلمین پویا از رادیو قرآن پخش می شود.
در ویژه برنامه ی "حسینیه" نیز سخنرانی علما و بزرگان دین اسلام از جمله مقام معظم رهبری، آیت الله جوادی آملی، آیت الله حسن زاده آملی، حجت الاسلام مؤمنی، دکتر رفیعی و آیت الله وحید خراسانی در خصوص ایام محرم و با توجه به نامگذاری هر روز پخش خواهد شد. روضه و مرثیه خوانی نیز از دیگر آیتم های این ویژه برنامه است.
برنامه ی حسینیه کاری از گروه تامین و تولید رادیو قرآن است که هر روز در ساعات 17:05 و 22:45 به مدت 10 دقیقه تقدیم شنوندگان خواهد شد.
بر اساس این گزارش، برنامه ی "صبح امید" نیز در ماه محرم با موضوع کلی تطبیق بین نهضت حسینی و انتظار مهدوی از رادیو قرآن پخش می شود.
این برنامه روز 31 شهریور با موضوع "احیای آگاهی و بصیرت"، 7 مهر "آزادی انسان"، 14 مهر "برقراری عدالت"، 21 مهر "مبارزه با ظلم و ستمگری" و 28 مهر "برگرداندن عزت دین" به روی آنتن خواهد رفت.
لازم به ذکر است، برنامه ی "صبح امید" به همت گروه علوم قرآنی، به تهیه کنندگی فاطمه گنجی، کارشناسی حجت الاسلام والمسلمین رنجبران و گویندگی تیمور کوشکی از ساعت 9:15 الی 10 از رادیو قرآن پخش می شود.
"اشراق" نیز ویژه برنامه ی دیگر رادیو قرآن در ایام ماه محرم است که به موضوعاتی از قبیل: پیامدهای قیام تاریخی امام حسین(ع) و بررسی تأثیر این پیامدها در تاریخ اسلام با نگاه به آیات و روایات، تبیین درسهای عاشورا، اهمیت نماز و نماز شب از دیدگاه امام حسین(ع) با توجه به آیات 12 سوره مبارکه یونس ، 108 سوره مبارکه یوسف و 111 سوره مبارکه توبه می پردازد.
اهمیت تلاوت قرآن و مناجات با خدا از نگاه امام حسین (ع) با توجه به آیات 11 سوره مبارکه طلاق و 70 سوره مبارکه احزاب، رسیدن از ذلت به عزت، عدالت خواهی، ستم ستیزی و سازش ناپذیری و مصادیق آن در قیام عاشورا با توجه به آیات 15 شوری و 163 بقره، جمع بین دیانت و سیاست از موضوعات این برنامه است.
همچنین امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از درسهای مهم عاشورا با توجه به آیه 104 سوره آل عمران و آیه 7 سوره انفال نیز از دیگر موضوعات این برنامه خواهد بود که کارشناس آن حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا دهدست(پژوهشگر قرآنی و تاریخی ) است.
برنامه "اشراق" از 30 شهریور تا 10 مهرماه ساعت 21:10 به مدت 35 دقیقه به سمع شنوندگان می رسد.
یکی دیگر از برنامه های این شبکه ی رادیویی "حدیث بندگی" بوده که با هدف ارائه ی آموزه های قرآنی صحیفه سجادیه و استفاده آن در زندگی امروز و پرداختن به موضوع ارتباط کلامی امام سجاد(ع) با قرآن(حدیث ثقلین) تقدیم مخاطبان می شود. این برنامه از 31 شهریور تا 11 مهرماه ساعت 12:45 به مدت 10 دقیقه پخش خواهد شد.
"اشاره معرفی کتاب" نیز از 31 شهریور تا 11 مهر(ساعت 14:30) به صورت ویژه پخش و به معرفی کتابهایی همچون بررسی و تحقیق پیرامون نهضت حسینی نوشته ی سیدعلی فرحی، حماسه حسینی نوشته استاد شهید مطهری و درسی که حسین (ع) به انسان ها آموخت نوشته شهید حجت الاسلام سید عبدالکریم هاشمی نژاد خواهد پرداخت.
از دیگر کتابهایی که در ماه محرم معرفی می شود می توان سخنان حسین ابن علی (ع) از مدینه تا کربلا نوشته آیت الله محمد صادق نجفی، سیری در حماسه حسینی (صد و پنجاه پرسش و پاسخ پیرامون نهضت عاشورا نوشته امیرحسین علیقی، هزار و یک نکته از کربلا نوشته سید مصطفی علوی، قمر بنی هاشم ظهور عشق اعلی نوشته حسین بدرالدین، فلسفه عاشورا از دیدگاه اندیشمندان جهان نوشته خشعلی قنبری و یادگار عاشورا امام سجاد(ع) نوشته حسین ایمانی را نام برد.
این گزارش حاکیست، روزهای جمعه ی ماه محرم دعای ندبه به صورت زنده تقدیم شنوندگان می شود؛ زیارت پر فیض وارث با صدای عباس میرداماد و زیارت جامعه کبیره نیز به مناسبت ایام سوگواری شهادت امام سجاد(ع) به سمع شنوندگان خواهد رسید.
برنامه ی صبحگاهی مهرتابان نیز همزمان با آغاز ماه محرم با آیتم های جدید میزبان مخاطبان خواهد بود. "تکیه" آیتم جدید است که از اول مهرماه در این مجله صبحگاهی تقدیم شنوندگان می شود.
در این آیتم شنوندگان با مداحان و ذاکران اصیل و قدیمی بیشتر آشنا می شوند. از اثربخش ترین قسمتهای این آیتم، پخش صداهای قدیمی از مداحان و ذاکران در هر نوبت است.
در این آیتم که به مناسبت ماه محرم تهیه و تولید شده، کارشناس جوان مهرتابان به معرفی و ابعاد شخصیتی و حرفه ای تنی چند از مداحان امام حسین علیه السلام می پردازند. "تکیه" را همه روزه در ماه محرم دقایقی قبل از ساعت 7 بامداد میشنویم.
همچنین برنامه ی مهر تابان در ماه محرم به موضوعاتی از قبیل ایثار و فداکاری، یتیم نوازی و توکل خواهد پرداخت.
برنامه ی "صفحه تقویم" نیز به رویدادهای مهم این ماه از جمله بزرگداشت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع)، بررسی علل تاریخی وقوع قیام سید الشهدا، ممنوعیت استفاده از نهر فرات برای کاروان امام حسین(ع) به دستور عمربن سعد در سال 61 قمری اشاره می کند.
بهره ای از کلام بزرگان شامل سخنرانی آیت الله ضیاء آبادی با موضوع امر به معروف و نهی از منکر هدف از قیام امام حسین (ع) پخش می شود.
"نماز بندگی" نیز با محوریت فلسفه قیام عاشورا، نماز ظهر عاشورا نیز با عنوان "نماز بندگی" به صورت زنده تقدیم شنوندگان خواهد شد.
"چراغ هدایت" سخنرانی با موضوع شخصیت امام حسین(ع) و یارانشان، اشاره به فواید زیارت و گریه بر سیدالشهدا(ع)، و سخنرانی ویژه ی تاسوعا و عاشورای حسینی نیز به سمع علاقه مندان خواهد رسید.
"مقتل الحسین" عنوان ویژه برنامه ی دیگری است که به روایت قیام سیدالشهدا(ع) می پردازد. مقتل خوانی از کتاب شریف لهوف روزهای تاسوعا و عاشورا با صدای حسین نیکنام پخش می شود.
بررسی علل اجتماعی و سیاسی قیام اباعبدالحسین(ع)، معرفی شخصیت های اصلی و فرعی دخیل در واقعه ی کربلا، بررسی پیشینه ی تاریخی واقعه، مروری اجمالی بر حوادث و رفع برخی اغراقات با اتکا به عقل و نقل مستند از موضوعاتی است که در این برنامه به آن پرداخته می شود.
همچنین رادیو قرآن در ماه محرم نمایش هایی تحت عناوین: وقایع کربلا، خدعه پلید، یار هوشیار، ندای مظلوم، فاتح تشنه لب، سرانجام خونریز، در حضیض، پاک سرشت، نمایش وصیت نامه، قوم ستمکار، یاری دهندگان، دعای هدایت، مهلت کفر و روز دهم را تقدیم علاقه‌مندان می‌کند.

اخبار پربازدید

  • رادیو اقتصاد میزبان عزاداران حسینی در شام غریبان

  • شمیم محرم در عاشورای حسینی

  • فلسفه شهادت حضرت عباس (س)

  • ویژه برنامه های تاسوعا وعاشورای حسینی در رادیو ایران

  • روایت کودک ترین شهید کربلا در«شش ماهه بلند بالا»

  • رادیو از تمامی مستندسازان عاشورایی استقبال می کند

  • همراه با رادیو ورزش در محرم 1444

  • معرفی ویژه برنامه های رادیو ایران در ایام محرم

  • خیمیه حسینیه در رادیو معارف برپا می شود

  • روایتی از خروج بنی صدر در رادیو ایران