صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

همزمان با وقوع حادثه غمبار وقوع زمین‌لرزه‌ در استان کرمانشاه و برخی دیگر از استان های غربی کشور، شبکه‌های سراسری رادیو با هدف اطلاع رسانی از آخرین اخبار مناطق حادثه دیده اقدام به پوشش لحظه به لحظه آخرین وضعیت این مناطق پرداختند.

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، شبکه های سراسری رادیو با هدف اطلاع رسانی از آخرین اخبار و رخدادهای مربوط به مناطق حادثه دیده و ابراز همدردی با هموطنان زلزله زده استان کرمانشاه و برخی دیگر از استان های غربی کشور به اطلاع رسانی از آخرین اخبار و رویدادهای مربوط به مناطق زلزله زده و آگاهی از آخرین وضعیت مصدومان این حادثه ناگوار و پوشش لحظه به لحظه اخبار مربوط به این سانحه پرداخته اند.
رادیو سلامت
شبکه رادیویی سلامت، همزمان با وقوع حادثه دلخراش زلزله در کرمانشاه، به بررسی آخرین اخبار و جزئیات حادثه و اقدامات درمانی قبل و پس از حادثه پرداخته است. برنامه سازان این شبکه رادیویی از ابتدای وقوع این حادثه دردناک در گفتگو با مسئولان مرتبط تلاش کردند تا آخرین اخبار این رویداد را به اطلاع شنونده های صدای دانش، نشاط و آرامش برسانند. از جمله این ارتباط ها در برنامه هایی از قبیل "صبح و زندگی"، "خونه‌زندگی"، "ره آورد"، "سایبان آرامش"، "فراسو"، "سپهر دانش"، "مجله پزشکی"، "به رنگ زندگی" و فواصل پخش بوده است. ارتباط زنده با دکتر سلیمی رئیس امداد و نجات کشور، دکتر کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور، دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، آقای منصوری مسئول بسیج جامعه پزشکی استان کرمانشاه، مجتبی نیک کردار معاون عمرانی استانداری کرمانشاه، دکتر فتحی معاون عملیات سازمان امداد نجات جمعیت هلال احمر، دکتر پور فتح اله ریاست سازمان انتقال خون، دکتر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون، دکتر علی مرادی ریاست مرکز لرزه نگاری کشور، دکتر بهنام سعیدی سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور، دکتر حمید سوری رئیس مرکز تحقیقات ارتقاء ایمنی و پیشگیری از مصدومیتها، احمد صفری نماینده مجلس کرمانشاه، دکتر تارا فوق تخصص نفرولوژی ریاست بخش کلیه بیمار ستان مدرس، دکتر مجتبی موسی کاظمی روان شناس، دکتر غلامرضا معصومی متخصص طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی ایران و ارتباط با گزارشگران مراکز ایلام و کرمانشاه برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای مراکز زلزله زده، از دیگر اقدامات این شبکه رادیویی بود. همچنین، در سایت شبکه رادیویی سلامت و سایت نخستین جشنواره کشوری پیشگیری از سوانح و حوادث ضمن پوشش خبری پیام مقام معظم رهبری به حادثه دیدگان؛ آخرین اخبار زلزله غرب کشور ارائه شده و در کانال تلگرامی رادیو سلامت و نخستین جشنواره کشوری پیشگیری از سوانح و حوادث نیز از دقایق اولیه انعکاس اخبارمربوط به زلزله صورت گرفته است. مقاوم سازی ساختمان ها با توجه به قرارگرفتن ایران در منطقه زلزله خیز، مدیریت مناسب خون و فراورده های خون درشرایط بحران، سلامت روان در زمان وقوع زلزله، واکنش های روانی آنی بعد از وقوع زلزله، در زمان زلزله چه کسانی نیاز به مراقبت روانی فوری دارند، نکاتی که باید در هنگام وقوع زلزله رعایت کرد، پس از وقوع زلزله چه باید کرد، شایعترین علت مرگ ومیر زودرس مصدومین ناشی از زلزله و .... از جمله مهم ترین مباحث مطرح شده در برنامه ها بود. بر اساس این گزارش چهارشنبه 24 آبان ماه نیز در برنامه "نیم نگاه" گروه بهداشت و تندرستی از ساعت 12 با حضور بهنام سعیدی سخنگوی ستاد بحران وزارت کشور، دکتر مرادی رئیس مرکز لرزه نگاری کشور و دکتر پورشریفی روان شناس سلامت نیازهای پس از زلزله مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این برنامه روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته، از ساعت 12 به مدت 40 دقیقه پخش می‌شود.
رادیو ایران
رادیو ایران از زمان وقوع حادثه زلزله در کرمانشاه به عنوان رادیویی مرجع و ملی که پوششی فراگیر دارد اخبار این حادثه دردناک را مخابره کرد و با ارتباط‌های تلفنی به پوشش لحظه به لحظه رویدادهای این حادثه ناگوار پرداخته است. با مجموعه ارتباط های گرفته شده در برنامه راه شب بامداد دوشنبه به طور تفصیلی نسبت به اطلاع رسانی اقدام شد که از جمله این ارتباط ها می توان به ارتباط با کلانتری معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام، چیچایی گزارشگر واحد مرکزی خبر در ایلام، کولیوند رییس اورژانس کشور، اکبری فرماندار قصر شیرین، رادپور گزارشگر واحد مرکزی در مرز مهران (درباره وضعیت زائرین اربعین)، نجار رییس ستاد بحران کشور، سعیدی سخنگوی ستاد بحران کشور (درباره شایعه تلگرامی زلزله تهران)، اقبال مدیرکل ستاد بحران کردستان، حجت الاسلام کثیری در باره خواندن نماز آیات و امیر شاهین تقی خانی سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی اشاره نمود. صبح چهارشنبه 24 آبان ماه نیز مسئولان و دست اندرکاران و فرماندهان امنیتی و نظامی در ارتباط هایی با برنامه های سلام ایران، خانه و خانواده به تشریح اقداماتی که انجام شده است، پرداختند و اطلاع رسانی پیرامون این موضوع در برنامه های مختلف ادامه خواهد داشت. در سایت رادیو ایران نیز با اختصاص صفحه ویژه‌ای به پوشش لحظه به لحظه اخبار زلزله پرداخته و در کانال "صفحه من" در شبکه اجتماعی نیز از دقایق اولیه نسبت به انعکاس اخبار اقدام شده است. این شبکه همچنین در برنامه خانوادگی"خانه و خانواده" به علت وقوع زلزله اخیر با حضور دکتر یزدانی روانشناس به کسب مهارت درک و همدلی در خانواده پرداخت. این برنامه صبح‌ها ساعت9:00 به مدت یک ساعت با گویندگی فاطمه آل عباس و تهیه کنندگی متین السادت فیروزی و زهرا قائدی پخش می شود. ارتباط با مهندس پورمحمد معاون مرکز لرزه‌نگاری کشور، درباره زلزله و ایمنی در منزل و مدیریت زمان در زمان وقوع زمین لرزه از جمله بخش های این برنامه بود. همچنین در برنامه صبحگاهی سلام ایران با مسئولان نهادهای مختلف امدادرسان همچنین مسئولان استان کرمانشاه ارتباط زنده داشته است تا مخاطبان خود را در جریان آخرین اخبار و رویدادهای مربوط به این سانحه دردناک بگذارد. این برنامه ساعت 7:10 از رادیو ایران پخش می‌شود.
رادیو معارف
این شبکه در برنامه مجله روز که هر روز ساعت 8:40 به طور زنده به روی آنتن می رود، مورخ 22 و 23 آبان ضمن ارائه گزارش زنده از محل وقوع زلزله با حضور خبرنگاران مستقر در سرپل ذهاب در قالب گفتگو با نجار رئیس سازمان مدیریت بحران شنوندگان این رسانه دینی را از وضعیت زلزله‌زدگان و امدادرسانی ارگانهای مختلف در شهر کرمانشاه مطلع کرد. گفتگوی خبری 21 نیز که هر روز ساعت 21:15 به طور زنده به روی آنتن می رود، 22 و 23 آبان با حضور سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه و رفعتی سخنگوی حوزه علمیه به تبیین خدمات رسانی سپاه در زلزله کرمانشاه پرداخته و بحث شرعی و فقهی زلزله زدگان از قبیل کفن و دفن اموات در این حادثه دلخراش را بیان کرده است.
رادیو ورزش
به منظور ابراز همدردی و همدلی با مردم غیور و صبور کرمانشاه و مناطق غربی کشورمان که این روزها در سوگ عزیزانشان در حادثه این زلزله به سوگ نشسته اند، همکاران و گزارشگران رادیو ورزش از آغازین روز این حادثه ناگوار، آمادگی خود را برا ی اعزام به محل حادثه و ارسال هر گونه امداد به هم میهنانمان در غرب کشور اعلام کردند. این شبکه بنا به رسالت همیشگی خود در بازتاب وقایع و رویدادهای مهم کشورمان، ضمن انعکاس زنده ابعاد این حادثه دلخراش، در ویژه برنامه ای تحت عنوان"رسم پهلوانی" که از روز سه شنبه 23 آبان تا پنجشنبه 25 آبان هر شب از ساعت 20 تا 21:30 به روی آنتن می رود، با بازتاب نظرات و احساسات جامعه ورزش کشورمان و مردم و ارسال گزارش زنده و مستقیم از محل این حادثه تاسف بار و نیز انعکاس فعالیتهای مسئولان کشور برای امدادرسانی به حادثه دیدگان، شنوندگان را از حال و هوای مناطق آسیب دیده مطلع کرده است. این برنامه شامل بخشهای مختلفی از جمله گزارش از محل های اهدای خون سطح کشور، گزارش سطح شهر از انعکاس احساسات مردم، پخش تلفنهای مردمی در همین خصوص، مصاحبه با ورزشکاران و مسئولان ورزش کشور در مورد کمکهای مردمی، گزارش توصیفی از محل حادثه توسط گزارشگر اعزامی رادیو ورزش، گزارشگران محلی و مخاطبان، مصاحبه با گروههای ورزشی اعزامی به محل حادثه برای یاری رسانی به حادثه‌دیدگان و مصاحبه با مسئولان هلال احمر و موسسه ژئوفیزیک بوده است. این برنامه کاری از گروه تولید و تامین رادیو ورزش با تهیه‌کنندگی حسین سلطانی، گویندگی الهام حسینی و گزارشگری مجید مرادی و مائده علاقمند بروی آنتن می رود. برنامه زنده "نیمکت" نیز چهارشنبه 24 آبان ماه با اجرای حسینی به پوشش مراسم گلریزان جامعه ورزشی کشور برای هموطنان زلزله زده پرداخته است. این برنامه برنامه ای تفریحی با رویکرد سرگرمی و خانواده است که با آیتم های گزارش ورزش های همگانی، طنزهای نمایشی، میهمان روز، نیمکت‌نشین و ریکاوری و بخش های جذاب دیگر همه روز از ساعت 10:05 به مدت 85 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود. برنامه "صبح و ورزش" این شبکه نیز سه شنبه 23 آبان با اجرای زورقچیان و کارشناسی شهاب قاسمی ، با کوروش باقری، پیشکسوت و مربی وزنه برداری کرمانشاهی، در ارتباط با امداد رسانی به زلزله زدگان و نیازهای فوری آنها به گفتگو پرداخت. برنامه "صبح و ورزش" کاری از گروه علوم ورزشی، برنامه ای صبحگاهی است که با پیگیری رویدادهای ورزشی و ارتباط با مسئولین ورزش، مخاطبین و شنوندگان همه روزه به جز جمعه ها ساعت 7:15 به مدت 110 دقیقه پخش می شود.
رادیو جوان
این شبکه نیز در برنامه "پی نوشت" که شنبه تا چهارشنبه ساعت 10:00 تا 11:00 به تهیه کنندگی رضا ساکی و گویندگی فاطمه عباسی پخش می شود و برنامه "جوان ایرانی سلام" به تهیه کنندگی زهرا یساقی و گویندگی فاطمه صداقتی که ساعت 6:40 تا 8:00 به روی آنتن می‌رود، روزهای 22 و 23 آبان ماه به حادثه دلخراش وقوع زمین لرزه در کرمانشاه و استان های غربی کشور پرداخته و مخاطبان این شبکه را در جریان آخرین اخبار و رویدادهای مربوط به مناطق زلزله زده و روند امدادرسانی قرار داده است.
رادیو قرآن
شبکه رادیویی قرآن پس از حادثه زلزله در غرب کشور در برنامه های مختلف خود به این موضوع پرداخته است. برنامه صبحگاهی "مهرتابان" اخبار منتشر شده را در فواصل برنامه اطلاع رسانی کرد و گزارش هایی نیز در این خصوص به سمع شنوندگان رساند. برنامه عصرگاهی "نمای نزدیک" که روزهای زوج از ساعت 16:15 الی 17 به صورت زنده از رادیو قرآن پخش می شود به اطلاع رسانی از آخرین اخبار، نحوه کمک رسانی به آسیب دیدگان، کمک‌رسانی جامعه قرآنی به زلزله زدگان پرداخت. همچنین به موضوع اعطای وام به مؤسسات قرآنی آسیب‌دیده در مناطق زلزله‌زده پرداخت و جهت تکمیل اطلاعات در این باره با حسن محمدی مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت به صورت زنده گفت و گو کرد. حیدری سخنگوی ستاد اربعین نیز در برنامه نمای نزدیک به شرایط فعلی مرز مهران و حال زائران اربعین پس از وقوع زلزله اشاره کرد. برنامه نمای نزدیک کاری از گروه اطلاع رسانی رادیو قرآن است که به تهیه کنندگی فاطمه رحمانی و اجرای جواد نصیری روزهای زوج از ساعت 16:15 تا 17 به صورت زنده از رادیو قرآن پخش می شود. روز دوشنبه ساعت 20 برنامه "راز آسمان" که برنامه علمی تفسیری است به بررسی زلزله به عنوان یک حادثه طبیعی پرداخت و هدف این برنامه این بود که ما به مخاطب این نکته را متذکر شویم که این حوادث طبیعی لزوما به نشانه قهر و عذاب الهی نیست بلکه یک اتفاق طبیعی است و ما نمی بایست در چنین شرایطی که آسیب دیدگان انتظار همدلی دارند آنها را مورد قضاوت و شماتت قرار دهیم. این برنامه کاری از گروه علوم قرآنی است که به تهیه کنندگی سمیرا قنبری، کارشناس مجری علیرضا فتحی پور و کارشناسی کاظم کوکرم سردبیر مجله نجوم و دبیر گروه دانش روزنامه جام جم به روی آنتن می‌رود. در هفته آینده در برنامه قرآن و زندگی که هر روز ساعت 9:15 تا 10 به صورت زنده پخش می شود، به طور مفصل به این موضوع پرداخته خواهد شد.
رادیو گفت و گو
این شبکه در برنامه " صبح و گفت و گو" که هر روز ساعت 7:00 به طور زنده به روی آنتن می رود، مورخ 22 و23 و 24 آبان ضمن ارائه گزارش زنده در قالب گفت و گو با نجار معاون رئیس کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران، علی بیت الهی، دبیر کارگروه ملی زلزله، دکتر کامبد امینی حسینی، رئیس پژوهشکده مدیریت بحران پژوهشگاه زلزله، دکتر اسماعیل فرزانگان، رئیس شبکه ملی شتاب نگاری و بهنام سعیدی سخنگوی ستاد مدیریت بحران کشور، رضا محمودیان، مدیر کل ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه و دکتر گودرز عکاشه، استاد دانشگاه و روانپزشک و ارتیکاس اقبال مدیر کل مدیریت بحران استان کردستان، شنوندگان این رسانه را از وضعیت زلزله‌زدگان و امدادرسانی ارگانهای مختلف در شهر کرمانشاه مطلع کردند. همچنین در برنامه های "رویداد"، "بدون خط خوردگی" و "نجوای فرهنگ" در این روزهای بحران سردار منوچهر امان الهی فرمانده نیروی انتظامی استان کرمانشاه، شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر، دکتر فرهاد تجری، نماینده مردم قصر شیرین و مردم سرپل ذهاب در مجلس، رستگار یوسفی معاون مدیر کل بحران استانداری کرمانشاه به بیان جزئیات و روند کمک رسانی و امداد و نجات مردم منطقه پرداختند.
رادیو فرهنگ
برنامه "صبح به وقت فرهنگ" که حوالی ساعت 7:00 به مدت 60 دقیقه به روی آنتن می‌رود، به انعکاس اخبار مناطق زلزله زده، گزارش هایی از آسیب های احتمالی زلزله به بناهای تاریخی اسلامی و ارتباط با گزارشگران مناطق حادثه دیده می پردازد.
رادیو تهران
این شبکه رادیویی نیز در برنامه های"صبح تهران"، "گفتاورد"، "ذره بین" و "مرورگر" به پوشش لحظه به لحظه آخرین اخبار و رویدادهای مربوط به سانحه دلخراش وقوع زمین لرزه در استان کرمانشاه و استان‌های غربی کشور پرداخته است.
رادیو اقتصاد
این شبکه در برنامه های"روز از نو" ساعت پخش 6:00 که به مدت 85 دقیقه پخش می‌شود و "روی خط بازار" ساعت پخش 11:00 که به مدت 55 دقیقه به روی آنتن می‌رود، به انعکاس اخبار و رویدادهای مربوط به زلزله دلخراش استان کرمانشاه و استان های غربی کشور و آخرین اقدامات دستگاههای مختلف برای امدادرسانی به حادثه دیدگان پرداخته است.
سایر شبکه های رادیویی نیز به فراخور مأموریت ها و اهداف تعریف شده به انعکاس آخرین اخبار و رویدادهای مربوط به مناطق زلزله زده می‌پردازد.

اخبار پربازدید

  • رونمایی از 250 عنوان نمایش برای تولید در سال 1401 رادیو

  • رادیو با 206 برنامه سالروز فتح خرمشهر را گرامی میدارد

  • در سالروز فتح خرمشهر با رادیو اقتصاد همراه شوید

  • احترام به حریم شخصی سوژه طنز «صبح صبا»

  • پویش به عشق علی علیه السلام میلیاردی شد!

  • احیای ساختار و ارتقا مستند رادیویی هدف نخستین جشنواره مستند رادیویی پژواک

  • تجلیل از برترین های رمضان رادیو

  • پیام تسلیت معاون صدا در پی درگذشت هنرمند پیشکسوت مرحوم مهرداد عشقیان

  • پیام معاون صدای رسانه ملی به مناسبت روز رادیو

  • معاون صدا: دکتر حداد عادل مردی از جنس انقلاب و عرصه جهاد فرهنگی