زندگی آقای ادیب و ریاضیدان

برنامه «نگین» چهارشنبه 23 خرداد، مروری بر زندگی درخشان «غلامحسین مصاحب» دارد.

1403/03/23
|
14:17

به گزارش شبكه رادیویی ایران، برنامه «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به معرفی آثار نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی اختصاص دارد.

عبدالله علایی تهیه كننده این برنامه گفت: «غلامحسین مصاحب» را به عنوان ریاضیدان نوین و پایه‌گذار دانشنامه‌نویسی علمی به زبان فارسی در ایران معاصر می شناسند. كارشناسان این حوزه معتقدند كه او به دلیل دقت نظر در فراگیری، انتقال دانش، اندیشه‌ها و آثارش توانست یگانه مرجع معتبری را ارایه دهد كه برای نخستین بار ضوابط دقیق دایره‌المعارف نویسی در آن رعایت شده بود.

وی ادامه داد: «مـصاحب» نه ‌تنها ریاضی‌دان‌ برجسته‌یی بود و به زبان‌های فارسی، عربی، فرانسوی و انگلیسی در حد كمال مـسلط بـود و بـه‌ زبان‌های‌ آلمانی و روسی نیز در حد استفاده از متون علمی آشنایی داشت، بلكه در عـلوم‌ مـعقول‌، مـنقول و علوم عربی هم تبحر داشت، به ‌طوری كه از برادرش، محمود مصاحب، نقل شده است‌ كـه‌ وی در عـلوم حـوزوی تا آنجا پیش رفته بود كه از طرف یكی‌ از مراجع به دریافت درجه اجتهاد مـفتخر شـده بود. پس بی‌جهت نیست كه قرعه تألیف نخستین‌ دایره ‌المعارف‌ فارسی‌ به شیوه نوین به نام او درآمـد.

تهیه كننده «نگین» افزود: «غلامحسین مصاحب» در 21 مهر 1358 خورشیدی در حالی‌ كه مشغول تصحیح نمونه چاپی مجلد دوم‌ تئوری‌ مقدماتی اعداد بود و آخرین صفحه آن را نیز تصحیح كرده بود، بـه مرگی ناگهانی درگذشت.

گفتنی است «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی عبدالله علایی، اجرای فاطمه آل‌ عباس و حسن همایی و به قلم دكتر محسن شاهرضایی ساعت 14:55 از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع