پخش مستندی از مراسم پیر شالیار اورامانات استان سنندج در برنامه « مستند فرهنگ»

امروز چهارشنبه 23 خرداددر برنامه« مستند فرهنگ» همراه با سمیه نجفی به كردستان زیبا و دلشین سفری داشته و شنوندگان با مراسم پیر شالیار آشنا می شوند

1403/03/23
|
14:13

در این برنامه كه « سمیه نجفی» گزارشگر رادیو فرهنگ در سفر به كردستان از مراسم پیر شالیار كه در یكی از زیباترین مناطق كردستان، منطقه هورامان اجرا می‌شود، می گوید ، مراسمی كه مردم را دور هم گرد می‌آورد و حس همكاری و همدلی را در آن‌ها‎ زنده می‌كند‌و با شكوه خاصی برگزار می‌شود و یكی از مهم‌ترین جاذبه‌های فرهنگی كردستان محسوب می‌شود.مراسم پیر شالیار یكی از مهم‌ترین آیین‌هایی است كه در منطقه اورامانات برگزار می‌شود و ریشه در اسطوره‌ها و اعتقادات مردم این دیار دارد. این مراسم به اسم عروسی پیر شالیار معروف است و گفته می‌شود قدمت آن به هزار سال و یا بیشتر باز می‌گردد.
پیر شالیار آیینی سنتی است كه هر ساله در نیمه بهار و نیمه زمستان برگزار می‌شود و مردم را از گوشه و كنار اورامانات، كردستان، ایران و حتی خارج از ایران در كنار هم جمع می‌كند. این آیین در واقع مراسم سالگرد ازدواج یك پیر عرفانی است كه بین مردم ارج و قرب زیادی داشته و از كرامت‌های او داستان‌های زیادی تعریف شده است.
در تاریخ 5 مرداد 1400، منطقه هورامان یا اورامانات با عنوان منظر فرهنگی هورامان/اورامانات در سازمان یونسكو به ثبت جهانی رسید. منطقه‌ای تاریخی با بافت پلكانی و آداب و رسوم ویژه كه در سطح جهان شهرت پیدا كرده است و قدمت تاریخی و فرهنگی بسیار طولانی دارد. آرامگاه پیر شالیار كه از مریدان شیخ عبدالقادر گیلانی بوده‌است در انتهای جاده‌ی آسفالته‌ اورامان قرار داردبرنامه « مستند فرهنگ» را ساعت 14:30 از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز بشنوید .

دسترسی سریع