«سرگذشت» مسلمانان درنجوم در ویژه برنامه «سرگذشت»

رادیو صبا در ویژه برنامه «سرگذشت» به مناسبت سالروز شهادت امام محمد باقر به بررسی نقش مسلمانان درگسترش علم نجوم می پردازد

1403/03/23
|
14:15

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، سرگذشت عنوان یكی از ویژه برنامه های این شكبه رادیویی است كه به مناسبت سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) تقدیم مخاطبان می شود.

این برنامه پنجشنبه 24 خرداد با موضوع تاثیر دین اسلام در علم نجوم و ستاره شناسی تقدیم مخاطبان می شود.

كنیه امام باقر (ع) «ابوجعفر» و معروف‌ترین لقب ایشان «باقر العلوم» به معنای شكافنده علوم است، زیرا آن حضرت (ع)، شكافنده معضلات فكری و حل كننده مسائل و پیچیدگی‌های علوم، و در گستردگی دانش و معارف، سرآمد و شخصیت منحصر به فرد عصر خویش بود.
یكی از رشته های دانش كه امام باقر(ع) پیرامون آن به مناسبتهای مختلف به ایراد حدیث پرداخته، دانش فضا و علم هیات و نجوم است.

مستند «سرگذشت» در این قسمت به سراغ قدیمی ترین دانشمندان مسلمان در علم نجوم رفته و به تاثیر اسلام و احادیث دینی به ویژه نهضت علمی امام صادق (ع) و امام محمد باقر (ع) در علم ستاره شناسی پرداخته است.

در این برنامه با حجت الاسلام و المسلمین سید رضا قلمكاریان اصفهانی كارشناس نجوم اسلامی درباره این موضوع گفتگو شده است.

مستند «سرگذشت» پنجشنبه 24 خرداد ساعت 20 به تهیه كنندگی شمس اللهی و گزارشگری آتنا محمد پناه زهرا محسن زاده تقدیم مخاطبان می شود، تكرار این برنامه در روز شهادت امام محمد باقر (ع) ساعت 14 پخش می شود.

دسترسی سریع